Adopcja kota nie jest zakupem pluszowej zabawki. Pamiętajmy, że średnia długość życia kota domowego to kilkanaście lat. W chwili obecnej często zdarzają się koty które żyją nawet około 20 lat. Jest to więc zobowiązanie na kilkanaście najbliższych lat, na dobre i na złe. Warto więc decyzję o przygarnięciu kota/kotów pod swój dach podjąć odpowiedzialnie.
Pierwsze pytanie jakie powinnaś/powinieneś sobie postawić to dlaczego chcesz adoptować kota. Kot w domu to ogrom radości i miłości, ale są to również obowiązki, a czasem również wyzwania i wyrzeczenia. Nie zrozumcie mnie źle, absolutnie nie chcę nikogo zniechęcić do adopcji, jednak świadoma adopcja pomoże uniknąć rozczarowań ze strony opiekuna jak i niepotrzebnego stresu dla zwierzęcia. Czasem spotykam się ze stwierdzeniem, że ktoś chce kota, ponieważ wymaga mniej uwagi i czasu niż pies. Niezupełnie tak jest. Owszem z kotem nie trzeba wychodzić na spacery, ale koty również potrzebują aby poświęcić im czas na wspólną zabawę minimum raz dziennie. W idealnych warunkach krótka zabawa jest nawet wskazana przed każdym posiłkiem.
Wydatki związane z kotem obejmują m.in.:
– koszty wyżywienia, żwirku
– kocia wyprawka to m.in.: kuweta, miski, posłanka (choć tu wystarczą kocyki, czy fotel lub kanapa), drapak, zabawki, transporter
– koszty profilaktyki zdrowotnej, ewentualnego zabiegu kastracji (jeśli nie został jeszcze wykonany przez poprzedniego opiekuna), leczenia w razie potrzeby
– zdarza się, że niezbędna bywa też wizyta u behawiorysty czy dietetyka
Wydatki związane z kotem mogą być bardzo zróżnicowane.
Konieczne będzie również przystosowanie mieszkania do kocich potrzeb:
– zabezpieczenie okien/balkonu – jeśli nie chcesz aby Twój kot się zabił bądź został kaleką nie podlega to moim zdaniem dyskusji. Wymówki w postaci mój kot nigdy nie wyskoczył ani nie próbował można włożyć do kategorii – do czasu.
– rośliny – konieczne jest sprawdzenie czy nie posiadasz roślin trujących dla kota. Listę roślin toksycznych dla kota znajdziecie tutaj.
– kuweta/kuwety (rzecz oczywista choć nie dla każdego) – spotykam się z bardzo wymyślnymi wręcz konstrukcjami mającymi na celu ukrycie kuwety bądź wręcz sprawienie aby wtopiła się w otoczenie, słyszałam nawet o pomyśle wystawiania kuwety na balkon (czy zimą chcielibyście korzystać z wychodka na zewnątrz?). W wielu miejscach można znaleźć instrukcje jak nauczyć kota korzystać z toalety. Niestety takie pomysły często kończą się problemami i kot zaczyna załatwiać się w miejscach do tego nieprzeznaczonych. O kociej kuwecie szerzej napiszę innym razem. Podsumowując jest kot musi być kuweta. Zdarzy się też na pewno żwirek rozsypany po za kuwetą.
– kocie drapaki – drapanie jest jedną z podstawowych kocich potrzeb, służy nie tylko pielęgnacji pazurów, ale również ma na celu oznaczenie terytorium jako swojego i ma na celu zwiększenie kociego komfortu i poczucia bezpieczeństwa. Kot musi mieć co drapać, musi być to atrakcyjny dla niego drapak, kluczowe jest też umiejscowienie.
– wchodzenie na stoły, blaty – to często zgłaszany przez opiekunów problem – większość kotów ma bardzo silną potrzebę przebywania na wysokości, dla nich świat jest trójwymiarowy i większość kotów nie będzie chciała jedynie przemieszczać się po podłodze. Ważne jest zapewnienie kotu możliwości wskakiwania wyżej czy na specjalne drapaki, półeczki, meble…
– walające się po kątach kocie zabawki, zmięte kuleczki z papieru itp. też są codziennym widokiem w kocim domu.
Przed adopcją:
– Jeżeli kupujesz kota z hodowli to poznaj hodowlę, sprawdź dotychczasowe warunki utrzymania kociąt. Jeśli to możliwe, warto odwiedzić hodowle osobiście.
– Jeśli jest taka możliwość kocięta powinny pozostać z mamą minimum do 12 tygodnia życia. Jeżeli kociaki utraciły mamę, rolę kociego wychowawcy mogą spełniać inne dorosłe koty np. w domu tymczasowym (z tego powodu wiele fundacji nie wydaje do adopcji maleńkich jedynaków, jest to jak najbardziej słuszne i służy profilaktyce przyszłych problemów behawioralnych).
– Zapytaj dotychczasowego opiekuna o temperament, postaraj się lepiej poznać charakter przyszłego podopiecznego. W przypadku kociąt charakter kształtuje się nadal, jego cechy bywają jeszcze trudne do określenia, bądź mogą ulec zmianie w procesie dojrzewania. Troszkę taka niespodzianka 😉 W przypadku kotów około roku już dużo łatwiej określić pewne cechy kociego charakteru.
– Zapytaj o stan zdrowia kota, dotychczasowe leczenie, profilaktykę (szczepienia, odrobaczanie). Zapytaj czy zwierzak ma założoną książeczkę zdrowia, był szczepiony, odrobaczany, zachipowany.
Pamiętaj! Pośpiech to zły doradca. Nie podejmuj pochopnie decyzji o adopcji/zakupie zwierzęcia. Pozwoli to zaoszczędzić rozczarowań i stresu zarówno Tobie jak i zwierzakowi.
Jeżeli chcesz odpowiedzialnie przygotować się do adopcji/zakupu kota zawsze możesz poprosić o pomoc behawiorystę, który podpowie Ci jak dostosować Twoje mieszkanie do potrzeb nowego domownika, jak zmniejszyć stres jaki odczuwa zwierzę przy zmianie domu, jak się z nim bawić, czym karmić, bądź jak pomóc mu się dogadać z dotychczasowymi domownikami… Zapraszam serdecznie na taką konsultacje. Behawiorysta może służyć wsparciem nie tylko gdy pojawia się problem, ale również może pomóc w lepszym zrozumieniu potrzeb nowego podopiecznego – pomoże to zapobiec przyszłym komplikacjom.
Dodaj komentarz