
Choć w tym roku czeka nas kolejna Wielkanoc w covidowej rzeczywistości i ograniczamy spotkania z bliskimi.
To jednak wiele osób odwiedza w tym okresie więcej gości. Wiele kotów nie lubi takich wizyt, chowa się, omija gości szerokim łukiem, drapie przy próbie głaskania.
Dziś chcę Wam przedstawić kilka porad jak pomóc kotu który źle znosi odwiedziny gości:
O komfort zwierzęcia zadbaj dużo wcześniej. Zaplanuj w domu miejsca, w których Twój kot będzie czuł się bezpiecznie. Przygotuj zarówno kryjówki (kocie budki, pudełka, otwarta szafa…) oraz miejsca na wysokości do których kot będzie miał dostęp (specjalne wysokie drapaki z leżankami, wysokie meble, półki, kociostrada). Większość kotów czuje się bezpieczniej mogąc obserwować sytuację z góry.
Jeżeli Twój kot bardzo mocno boi się gości i masz taką możliwość przygotuj kotu jego bezpieczny pokoik do którego nie będą wchodzili goście. Przygotuj tam niezbędne dla kota rzeczy: wodę, kuwetę (może się bać poruszać po mieszkaniu w obecności gości), zostaw mu tam jedzenie jeżeli boi się wyjść na karmienie.
Nigdy nie wyciągaj kota na siłę z kryjówki. Porozmawiaj również ze swoimi gośćmi, aby zaakceptowali to, że kot nie chce być przez nich dotykany. Niech pozwolą mu samodzielnie zainicjować kontakt. Powiedz gościom aby nie wpatrywali się w kota, a czasami gdy na nich spojrzy mogą powoli do niego mrugnąć. Koty zdecydowanie mniej się boją gdy usiądziemy na podłodze i spokojnie wyciągniemy do nich rękę, pozwalając aby same podeszły ją powąchać. Jeżeli kot obetrze się o naszą dłoń, możemy spróbować go pogłaskać. Nigdy nie dotykajmy nagle zwierzęcia, zachodząc go od tyłu bądź stojąc nad nim, może go to wystraszyć. Nie podnośmy też nagle bojaźliwego kota, wiele kotów źle to toleruje.
Jeżeli kot nie wychodzi z kryjówki opiekun którego lubi może od czasu do czasu odwiedzić kota, zaproponować mu smakołyk (przy dużym stresie koty czasami nie chcą jeść nawet ukochanego smaczka) bądź pogłaskać jeśli będzie miał na to ochotę.
Jeżeli kot jest na tyle odważny, że porusza się po pomieszczeniu gdzie przebywają goście warto poprosić gości o podrzucanie kotu smaczków bądź zabawę przy pomocy długodystansowej wędki. Zabawa jest świetnym elementem przełamującym lody, zwłaszcza u zwierząt młodych.
Nie każdy kot musi być duszą towarzystwa i trzeba to zaakceptować. Nie zakładajmy jednak, że nasz kot tak po prostu ma. W każdym przypadku możemy chociaż częściowo zminimalizować stres.
Zawsze warto skonsultować problem z behawiorystą.
W niektórych przypadkach konieczne jest wprowadzenie feromonoterapii, suplementacji, bądź nawet farmakoterapii. Jednak należy pamiętać, że wizyta dzień przed u lekarza bądź konsultacja z behawiorystą to zbyt późno. Większość preparatów wymaga wcześniejszego wprowadzenia aby mogła być skuteczna. Nie wspominając o terapii behawioralnej, ona też nie działa z dnia na dzień.
Dodaj komentarz